برو به محتوا رفتن به پاورقی

خدمات خرید و فروش امن و انواع آن

 

Escrow Services به خدماتی گفته می‌شود که مبلغ نزد یک واسطه به امانت باقی می‌ماند تا شرایطِ از پیش تعیین‌شده بین دو یا چند طرف یک معامله، فراهم شده و مبلغ آزاد شود. این خدمات از مواردی است که احتمالا هر روز اسم آن به گوشتان نمی‌خورد ولی تعداد قابل توجهی از نیازهای اساسی مردم در کشورهای مختلف، از این طریق رفع و رجوع می‌شود که در این مطلب سعی می‌کنیم توضیح مناسبی در مورد این خدمات و انواع آن ارائه کنیم.

 Escrow در زبان انگلیسی به معنای سپرده است و مترادف‌های این کلمه Bond، Deed، Guarantee، Insurance، Pledge و Security هستند. کلماتی به معنای ضمانت‌نامه یا اوراق قرضه، سند، تضمین، ضمانت، بیمه، تعهد و امنیت.

طی این خدمات مبلغ نزد یک طرف ثالث (شرکت خدمات دهنده) در حسابی به امانت باقی می‌ماند تا شرایطی که از پیش تعیین ‌شده، محقق و مبلغ قابل برداشت شود.

به این حساب‌ها در اصطلاح Escrow Accounts یا حساب‌های امانی می‌گویند. افراد به عنوان کاربر یا مشتری پس از واریز مبلغ به این حساب‌ها سایر کارها را به شرکت مربوطه می‌سپارند تا سایر پی‌گیری‌ها از جمله انتقال مبلغ را پس از حصول شرایط به حساب فروشنده انجام دهند. به بیان دیگر این شرکت‌ها نقش واسطه در خریدوفروش‌ها را بازی می‌کنند تا خیال طرفین از هر بابت راحت باشد.

طراحی این خدمات برای این است که منابع مالی برای مدت زمان معین در یک حساب امن باقی بماند تا شرایط دادوستد، معامله یا مبادله بین طرفین محقق شود.

به طور کلی از حساب‌های امانی برای چهار هدف استفاده می‌شود که هر یک را در ادامه به صورت جداگانه توضیح می‌دهیم. اما ابتدا با این چهار مورد آشنا شویم:

۱-برای خرید یا فروش خانه: زمانیکه می‌خواهید خانه‌ای بخرید یا بفروشید مبلغ بیعانه باید در حسابی به امانت گذاشته شود تا خیال خریدار و فروشنده راحت باشد.

۲-پرداخت‌های ماهانه: مالک خانه ممکن است از مستاجر بخواهد تا مبالغی را به عنوان ودیعه جهت اجاره ماهانه یا برای هزینه‌های احتمالی، از قبل به حساب امانی واریز کند تا از پرداخت آنها در آینده اطمینان حاصل کرده و بتواند برای هزینه‌های آتی برنامه‌ریزی کند.

۳-موجران و صاحبان املاک ممکن است بخواهند برای پوشش هزینه‌های احتمالی از مستاجران بخواهند مبالغی را به حساب‌های امانی واریز کنند تا در زمان نیاز بر اساس توافقاتی که از قبل انجام شده، هزینه‌ها را از آن محل وصول کنند.

۴-خرید کالا و خدماتی که خریدار و فروشنده یا هر دو خواهان انتقال مبلغ به حسابی امن هستند تا شرایط توافق بین آنها فراهم شود. زمانی که کالا یا خدمات مورد نظر خریدار، به درستی و منطبق بر توافق انجام شده به خریدار تحویل داده شد، مبلغ در حساب فروشنده آزاد می‌شود که تضمین‌چی در حال حاضر این خدمات را به متقاضیان ارائه می‌کند. 

حال در ادامه هر یک از این موارد را بیشتر توضیح می‌دهیم اما همانطور که بیان شد به طور کلی این خدمات مبتنی بر واریز و نگهداریِ مبلغی مشخص در حسابی امن، برای مدت زمانی معین است.

۱-برای خرید و فروش املاک و مستغلات

خیلی از افراد در کشورهای مختلف اولین باری که با خدمات حساب امانی روبه‌رو می‌شوند، زمانیست که می‌خواهند خانه‌ای یا ملکی را بخرند یا بفروشند.

وقتی افراد می‌خواهند خانه‌ای بخرند پیشنهاد پرداخت بیعانه را مطرح می‌کنند تا عزم جدی خود را برای خرید به فروشنده (مالک) نشان دهند. از طرفی خریدار نمی‌خواهد پول را مستقیما برای فروشنده واریز کند و از طرفی می‌خواهد مطمئن باشد که فروشنده صداقت و امنیت مالی کافی دارد تا اگر معامله به هر دلیلی جوش نخورد، مبلغ را از او پس بگیرد.

از طرف دیگر زمانیکه مبلغ بیعانه در حسابی امن بلوکه یا مسدود می‌شود، فروشنده نیز از این موضوع خیالش راحت می‌شود که اگر خریدار بی‌دلیل از معامله منصرف شد، مبلغ بیعانه را دریافت می‌کند. از طرف دیگر خریدار نیز می‌تواند مطمئن باشد که اگر موردی خلاف انتظار پیش آید، مبلغ بیعانه را پس خواهد گرفت. برای مثال در نظر بگیرید خریدار در بازدید از خانه متوجه موردی می‌شود که خلاف میل او است لذا می‌تواند براین اساس معامله را لغو کند و مبلغ بیعانه را پس بگیرد. این فقط زمانی میسر است که پول در حسابی باشد که نه متعلق به خریدار است و نه فروشنده لذا این حساب نزد شرکت خدمات دهنده است.

برای شرکت خدمات‌دهنده مهم است که معامله طبق توافق انجام شود و کارمزد خود را دریافت کند، بنابراین شرکت وظیفه دارد ابتدا احراز هویت لازم را انجام دهد و در ادامه، جزئیات معامله را بررسی کند و پس از تطبیق روند معامله با توافق از پیش انجام شده، مشخص کند که مبلغ بیعانه متعلق به کدام طرف معامله است.

۲-برای پرداخت‌های ماهانه و منظم

زمانیکه شما مبلغی را برای خرید خانه یا هر مورد دیگری قرض می‌گیرید ممکن است قرض‌دهنده از شما بخواهد تا از یک حساب امانی برای واریز اقساط آن استفاده کنید یا مبلغی را برای هزینه‌های احتمالی بیمه و مالیات در آن حساب قرار دهید تا در مواقع لزوم از آن استفاده کند. یا موجر از مستاجر بخواهد تا مبلغ اجاره ماه‌های آتی را به حساب امانی واریز کند تا در زمان‌هایی که موعد پرداخت اجاره است، مبلغ برای موجر قابل برداشت ‌شود.

۳-برای اجاره کردن منازل و …

حساب‌های امانی به دو شیوه به کمک موجران و مستاجران (اجاره‌دهندگان) می‌آید.

الف)  ممکن است موجر از مستاجر بخواهد که مبلغی را به عنوان ودیعه در یک حساب امانی قرار دهد تا مثلا اگر خسارتی به منزل وارد شد و یا هر موردی پیش آمد، هزینه مذکور را از این محل وصول کند. شرایط برداشت از این حساب قبلا به توافق دو طرف می‌رسد. از طرفی این اقدام انجام می‌شود تا مالک یا موجر مبلغ ودیعه را در جای دیگری هزینه نکند و این مبلغ تنها برای موارد مشخص شده، مورد استفاده قرار گیرد.

ب)زمانیکه احتمال دارد اختلافی بین موجر و مستاجر پیش آید مثلا موجر برق و آب را تامین نکند، مستاجر می‌تواند از موجر بخواهد مبلغی را در یک حساب امانی قرار دهد تا در مواقع لزوم از آن استفاده شود.

۴-برای خرید کالا و خدمات

حساب‌های امانی تقریبا برای هر نقل و انتقال مالی می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند. زمانیکه یک طرف سوم وجود داشته باشد تا پول را برای مدت زمان معین نزد خود نگه دارد، خیال خریدار و فروشنده برای انجام دادوستد راحت می‌شود و احتمال هرگونه کلاهبرداری نیز به شدت کاهش می‌یابد.

زمانیکه کالایی را در اینترنت مشاهده می‌کنیم؛ برای مثال از پیجِ فروشگاهی در اینستاگرام قصد خرید داریم و فروشنده را نمی‌شناسیم، بهترین راه استفاده از خدمات شرکت ارائه‌کننده حساب‌های امانی است.

در آخر…

این خدمات بیش از دو دهه است در کشورهای مختلف جهان ارائه می‌شود ولی در کشور ما مفهومی تازه و خدماتی جدید است که تضمین‌چی به عنوان یکی از پیشروانِ ارائه این خدمات در ایران، کار خود را آغاز کرده و نه تنها در زمینه ارائه خدمات حساب امانی برای انواع خریدوفروش‌های آنلاین مشغول به فعالیت است بلکه قصد دارد گستره خدمات خود را به مرور زمان بیشتر و متنوع‌تر کند.

برای مثال شما کالایی را در اینستاگرام مشاهده می‌کنید ولی فروشنده را نمی‌شناسید و اعتماد کافی برای انجام معامله را ندارید. چه کار می‌کنید؟ با تضمین‌چی تماس می‌گیرید و درخواست خود را مطرح می‌کنید، پیج مربوطه را معرفی کرده و کالای موردنظرتان را اعلام می‌کنید. سپس تضمین‌چی دست به کار شده و یک حساب کاربری برای شما ایجاد می‌کند. زمانیکه فروشنده انجام معامله را تایید کرد، خریدار مبلغ را به حساب امانیِ فروشنده در تضمین‌چی واریز می‌کند. زمانیکه کالا بر اساس توافق انجام شده به دست مشتری رسید، پول در حساب فروشنده آزاد می‌شود. در صورتیکه هر موردی خلاف توافق باشد، کالا برگشت می‌خورد و پول به حساب خریدار بازمی‌گردد. بنابراین ریسک از دست رفتن سرمایه خریدار به هر شکلی از بین می‌رود.

شما می‌توانید به سه روش با تضمین‌چی تماس بگیرید:

اول از طریق ارسال پیامک عدد ۱ به شماره ۱۰۰۰۱۴ می‌توانید با تضمین‌چی تماس بگیرید.

دوم از طریق تماس با شماره تلفن ۹۰۰۰۱۴۱۴ بدون گرفتن پیش شماره از هر جای ایران. شایان ذکر است تماس با این شماره برای متقاضیان رایگان است.

سوم از طریق وب‌سایت تضمین‌چی به آدرس www.tazminchi.com می‌توانید درخواست خود را ثبت کنید.

منابع:

۱: the balance

۲: business insider

ارسال نظر

0.0/5

تمامی حقوق مادی و معنوی این سرویس (وب سایت و اپلیکیشن موبایل) متعلق به تضمین‌چی می‌باشد.

2022 – Copyrights©