برو به محتوا رفتن به پاورقی

خرید آنلاین از کجا شروع شد؟

 

خرید آنلاین نوعی از تجارت الکترونیک است که اجازه می‌دهد مشتری کالا و خدمات را از طریق مرورگر یا اپلیکیشن بر بستر اینترنت، انتخاب و خریداری کند. مشتری کالا وخدمات را به صورت مستقیم در وب‌سایت‌ها یا سایر پلتفرم‌ها مشاهده می‌کند و یا از طریق جستجو به آنها می‌رسد. امروزه مشتریان می‌توانند کالا و خدمات خود را از طریق دستگاه‌های گوناگون مانند کامپیوتر، لپ‌تاپ‌، تبلت‌ و گوشی‌های هوشمند خریداری کنند برای همین هر فردی که به یکی از این موارد دسترسی و اینترنت داشته باشد به صورت بالقوه یک مشتری محسوب می‌شود که هر لحظه ممکن است خواسته یا نیاز به خرید در او ایجاد شود و بخواهد کالایی را بخرد و یا بفروشد. این موضوع اندازه بازار آنلاین را نشان می‌دهد. بر اساس آمار موجود تا اکتبر سال ۲۰۲۰ نزدیک به چهار میلیارد و ۷۰۰ میلیون نفر به اینترنت دسترسی داشته‌اند که ۶۰ درصد جمعیت کره زمین را شامل می‌شود. یعنی به طور کلی می‌توان ادعا کرد که به همین میزان، مشتری بالقوه در جهان وجود دارند.

خرید آنلاین فضایی کاملا متفاوت نسبت به فضای خرید حضوری دارد. بشر صدها سال است که از روش خرید حضوری استفاده می‌کند و هنوز هم از این روش برای رسیدگی به خواسته‌ها و نیازهایش بهره ‌گیرد.

اما خرید آنلاین نیاز به حضور در محل را برای خرید حذف می‌کند برای همین مشتری هر لحظه در هر جایی که باشد می‌تواند اقدام به خرید کالا کند و لازم نیست منتظر باز شدن مغازه و رفتن به محل برای خرید باشد. فضای اینترنت یک مرکز خریدی است که از مجموع تمام مراکز خرید در جهان، کالا و خدمات بیشتری در آن وجود دارد و با پیشرفت تکنولوژی و افزایش کیفیت تصاویر و شیوه‌های عکاسی و فیلم‌برداری امروز شما تصاویری که از محصولات مختلف می‌بینید حتی از آنچه در مغازه می‌بینید واقعی‌تر است. شما از هر زاویه‌ای بخواهید می‌توانید محصول مورد نظر را مشاهده کنید، از جزییات آن با خبر شوید و همزمان با ده‌ها کالای مشابه مقایسه کنید و بهترین انتخاب را داشته باشید. از طرفی شما با سایه سنگین فروشنده بالای سرتان مواجه نیستید که مدام دنبال شما در فروشگاه تعقیبتان کند و با حرف‌های پرآب و تابی که می‌زند شما را برای تصمیم‌گیری در منگنه قرار دهد. برای همین با خیالی آسوده می‌توانید کالا و خدمات را انتخاب کنید، مشورت کنید و بهترین انتخاب را انجام دهید. لذا تنها چیزی که لازم دارید یم دستگاه و اینترنت است و البته یک روش معتبر برای پرداخت که منجر به دریافت کالا در زمان مورد نظر شود و ریسک از دست رفتن سرمایه را حذف کند. بزرگترین بازارهای آنلاین جهان را علی‌بابا، آمازون و eBay به خود اختصاص می‌دهند که معمولا تراکنش‌‌های مرتبط  با خرید و فروش‌هایی که از طریق این غول‌های خرده‌فروشی آنلاین انجام می‌شود از طریق سامانه‌های امنی همچون PayPal صورت می‌پذیرد تا روش پرداخت معتبر و امن باشد. اگر اعتماد نباشد، خرید و فروش دچار اختلال می‌شود.

یکی از اولین سامانه‌های مبادلاتی آنلاین تقریبا ۶۰ سال پیش در دهه ۱۹۶۰ میلادی توسط شرکت IBM راه‌اندازی شد. در این بستر که با نام OLTP یا Online Transaction Processing مشهور بود، پردازش تراکنش‌های مالی انجام می‌گرفت که برای مثال خرید بلیط از شرکت هوایی آمریکن یاAirlines  American یکی از خدماتی بود که از طریق این بستر انجام می‌شد. طی این خدمات که با عنوان SABRE شناخته می‌شد کامپیوترهای آژانس‌های مسافرتی مختلف به یک اَبَررایانه IBM متصل بودند و به اطلاعات فروش بلیط‌ها و جزییات سفرها دسترسی داشتند.

اما این تنها شروع این مسیر بود. با گسترش تجاری‌سازی اینترنت از ابتدای دهه ۱۹۹۰ و غوغای آن از سال ۲۰۰۰، بازارهای آنلاین با سرعت گسترش پیدا کرد و خرید و فروش‌هایی که تا پیش از آن فقط به حضور در محل برای خرید بستگی داشت از کمند زمان و مکان رها شد و دری جدید را به سوی پیشرفت و رونق تولید برای بشریت باز کرد. امروز شما هر آنچه بخواهید از جوراب گرفته تا هواپیما را می‌توانید در یک بستر آنلاین پیدا کنید و به شرطی که از یک روش معتبر بتوانید پرداخت هزینه را انجام دهید، کالای موردنظرتان را خریداری می‌کنید.

روش‌های معتبر پرداخت یکی از ستون‌های اصلی خرید و فروش‌ها یا به بیان دیگر معاملات آنلاین است. معاملات آنلاین شامل همه مواردی است که منجر به تبادل کالا یا خدماتی می‌شود که در فضای اینترنت از سوی فروشنده بارگذاری و توسط مشتری مشاهده و خریداری می‌شود. برای مثال تمام کالاهایی که در دیوار و شیپور و اینستاگرام و سایر وب‌سایت‌ها ملاحظه و به هر ترتیبی اقدام به خرید آنها می‌کنید، مشمول لفظ معاملات آنلاین می‌شود.

اما همانطور که عنوان شد پرداخت یا دریافت هزینه خرید و فروش آنلاین زمانی که از طریق یک روش معتبر انجام شود، یک معامله امن تلقی می‌شود که اگر غیر از این باشد همراه با نگرانی و بروز ریسک‌های گوناگون خواهد بود. اگر این روزها رفتن به خرید حضوری ریسک ابتلا به ویروس کرونا را بسیار افزایش می‌دهد، خرید و فروش آنلاین از مسیری ناامن و غیرمعتبر نیز ریسک‌های بزرگی را به طرفین معامله وارد می‌کند. به همین دلیل از زمانی که در کشورهای پیشروی غربی و شرقی خدمات خرید و فروش آنلاین پا گرفت، بحث پرداخت از روش‌های معتبر نیز مطرح و پی‌گیری شد که شرکت‌هایی همچون PayPal، Stripe، Skrill، Square که تعداد آنها کم نیست، برای ارائه خدمات پرداخت امن در معاملات آنلاین ظهور کردند که در آینده مطالبی در مورد آنها منتشر می‌کنیم و شما را با این فضا بیش از پیش آشنا خواهیم کرد.

ارسال نظر

0.0/5

تمامی حقوق مادی و معنوی این سرویس (وب سایت و اپلیکیشن موبایل) متعلق به تضمین‌چی می‌باشد.

2022 – Copyrights©